Botox Uygulaması Nedir? Botox Kullanım Alanları Nelerdir? 2024 Botox Güncel Haberler

Botox enjeksiyonu

Botox uygulaması neredeyse herkes tarafından duyulmuş bir uygulamadır. Ameliyatsız olarak uygulanabilen bir estetik işlemi olması sayesinde oldukça talep görmektedir. Bu yazımızda alanında uzman doktorlarımız botox uygulamasının tedavi amaçlı ve estetik amaçlı kullanımlarından detaylı olarak bahsedilecektir.

Op. Dr. Oğuz Uğur kırışıklık için yapılan botox uygulamalarından, Uzm. Dr. Süreyya Ataus Migren tedavisinde botox uygulamasından, Op.Dr. Atilla Kaya terleme tedavisi için ve Dt. Büşra İyidiker diş tedavileri ve çene inceltme işleminde botox kullanımından detaylı olarak bahsedecektir.

Botox Uygulaması Nedir?

Botoks (Botulinum toksini) bakterilerden elde edilen bir protein esaslı bir ilaç / etken maddedir. Çeşitli etkileri bulunması sayesinde tedavi ve estetik amaçlı bir çok uygulamada botox maddesi kullanılmaktadır.

Botox maddesi sinir iletiminin durmasını (sinirin ulaştığı organın işlevinin kısıtlanması ya da tamamen durması (geçici olarak) sağlamaktadır. Ek olarak kasların gevşemesini sağlayarak kırışıkların oluşmasını engelleyerek oluşmuş kırışıklıkların açılmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde sağlık ve estetik alanında sık sık kullanılmaktadır. [1]

Botox Kullanım Alanları

Kırışıklık Tedavisi

Yüz Şekillendirme

Terleme Tedavisi

Migren Tedavisi

Bruksizm (Diş Sıkma) Tedavisi

Çene İnceltme

Botox ile Kırışıklık Geçirme – Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklar zamanla ve yaşla oluşan, insanın daha yaşlı durmasına neden olan belirgin ve derin çizgilerdir. Kozmetik ürün kullanımı ile bu kırışıkların geçirilmesi uzun zamanda düzenli olarak kaliteli ürünlerin kullanımı ile mümkündür. Bu nedenle kozmetik ürün kullanımı ile kırışıkların geçirilmesinin beklenmesi hem zaman alan, hem maliyetli hem de emek isteyen bir durumdur.

Bunun yerine botox uygulaması ile tek seansta kırışıklardan kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Genel olarak bakıldığında kozmetik ürünler kullanmaktan hem daha pratik hem de daha ekonomiktir.

Botox uygulanan alanda kasılan kaslar geçici olarak gevşer. Bu sayede oluşan belirgin çizgiler zamanla açılır ve istenmeyen estetik görüntü ortadan kalkar.

Botox Uygulaması ile Kırışıklık Tedavisi

Alın Botoksu

Kaş Arası Botoksu

Kaz Ayağı – Göz Çevresi Botoksu

Dudak Üstü Çizgileri gibi alanlarda uygulanmaktadır.

Op. Dr. Oğuz Uğur Kırışıklık Tedavisi İçin Botox Uygulaması Hakkında Merak Edilenleri Cevaplandırıyor.

Botoks Uygulaması Güvenli Midir?

Botoks ilacı hem sağlık hem estetik alanında uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Kırışıklık geçirme işlemleri içinde güvenle tercih edilebilir.

alında botox uygulaması öncesi sonrası fotograflar

Botox Ağrılı – Acılı Bir İşlem Midir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Hayır değildir. Enjeksiyon yapılması kadar pratik ve ağrısız bir işlemdir. Yalnızca bazı hastalarda ilaç enjeksiyonu sırasında yanma hissi oluşabilir.

Kırışıklık tedavisi için botox uygulamasının herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnızca enjeksiyona bağlı olarak bazı hastalarda geçici kızarıklıklar oluşabilir.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Görülür? Kırışıklıklar Ne Zaman Geçer?

Enjeksiyon yapıldıktan sonra saatler içerisinde etki görülmeye başlanır. Etki on güne kadar devam eder. On gün sonunda son halini alır.

Kırışıklık Geçirmek İçin Kaç Seans Botox Uygulaması Yapılması Gerekir?

Botox uygulaması tek seansta bile etkisini gösterir. Ancak kalıcı etki için tekrarlayan seanslar uygulanması önerilir. İlk etapta 6 ay aralıklarla uygulanırken daha sonrasında 1 senede tek seans yapılması yeterli olabilir. Yani ilk uygulamadan sonra kırışıklıklar zamanla azalır ve seans arasındaki süre uzar. Süre hakkında net bilgi verilmesi doğru olmayacaktır. Çünkü botox etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Ancak temel olarak min. 6-8 ay etkisi devam etmektedir.

Botoks Uygulaması Neden Tercih Edilmelidir?

Estetik uygulamalar sonrasında istenmeyen sonuçların alınması oldukça can sıkıcıdır. Kişi beklentisini tam olarak bilemeyebilir, doğallıktan uzak sonuçlar elde edilebilir, tedavi sonrası pişmanlık yaşanabilir. Bu gibi durumlar yaşanmaması açısından botoks tedavisi oldukça avantajlıdır.

Botoks enjeksiyonu tek sefer uygulandığında etkisi geçicidir. Ayrıca uygulama sonrasında müdahale şansı vardır. Bu özellikleri sayesinde oldukça avantajlıdır. Ayrıca ameliyat korkusu olanlar içinde alternatif bir estetik uygulamasıdır.

Düzenli kozmetik ürün kullanımı ile elde edilebilecek kırışıklıkların açılması durumu bu uygulama ile tek seansta, kolaylıkla elde edilebilmektedir.

goz-cevresinde-botox-uygulamasi-oncesi-sonrasi-fotograflar

Botox Uygulaması Fiyatları Nelerdir?

Botox enjeksiyonunda ücret uygulama yapılacak alan veya alanlara göre, kaç ünite botoxa ihtiyaç duyulacağına göre farklılık göstermektedir.

2024 Botox ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için Kadıköy İdea Klinik ücretsiz muayene imkânından faydalanabilirsiniz.

İstanbul / Kadıköy
Adres: Bağdat Caddesi No:310 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul (Caddebostan Işıklar)
TEL: 0216 357 00 02 – 0216 357 00 03
GSM: 0542 231 28 23 (Ücretsiz Muayene ve danışma hattı)

Op. Dr. Atilla Kaya Botoxla Terleme Tedavisi ile İlgili Soruları Cevaplandırıyor;

Terleme Botoxu Nedir? Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Terleme botoksu aşırı terleme durumunda uygulanır. Oldukça pratik ve yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır. Koltuk altı, makat bölgesi (anüs), eller ve ayaklarda uygulanmaktadır.

Aşırı terleme durumunda ilk etapta aşırı terlemeye neden olan bir hastalık varsa onun tedavi edilmesi önerilir. Herhangi bir hastalık olmaması durumunda botox enjeksiyonu ile tedavi uygulanır.

Uygulandığı bölgede sempatik aktivite azalır ve ter miktarı azalarak kişinin rahatlaması sağlanır. Terleme tedavisi en sık koltuk altı ve makat bölgesi alanında uygulanmaktadır.

Özellikle makat bölgesinde ortaya çıkan terleme kişiyi toplumsal hayatta rahatsız etmekte ve psikolojik açıdan rahatsızlık yaratmaktadır. Makatta aşırı terleme kaşıntı, kızarıklık, ıslaklık ve kötü koku gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu şikayetler özellikle yaz aylarında oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

Botoks enjeksiyonu sayesinde ter miktarı azaltılarak sorun çözülür ve yaşanan şikayetlerde ortadan kaldırılmış olur.

Nasıl Uygulanır?

Tedavi enjeksiyon işlemi kadar kolay ve konforludur. Klinik ortamında birkaç dakika içerisinde uygulanabilir. Botoksun kaç ünite yani kısaca ne kadar uygulanacağı terlemenin şiddetine göre belirlenmektedir. Etkili bir sonuç alınması için ise minimum 100 ünite kullanılması önerilmektedir.

Tedavi Sonrası Terleme Şikayeti Ne Zaman Geçer?

Uygulama sonrasında maksimum etki 10-15 gün içerisinde görülür. Etkisi de yaklaşık 7 ay kadar devam eder. Hastanın şikayetlerinin görülmesi üzerinde 2. Seans uygulama yapılabilir. Her uygulamadan sonra tedavinin etki süresi artar yani bir sonraki seansa çok daha uzun süre sonra ihtiyaç duyulur.

Terleme Tedavinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Terleme tedavisinin ve botoks kullanımının kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur. Botox maddesi hem sağlık, hem kozmetik amaçla güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

*Dipnot olarak araştırmalar sonrasında botoxla makat çatlağı tedavisi olan hastalarda da terlemenin azaldığı gözlemlenmiştir.

Terleme tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. Ücretsiz muayene imkanı hakkında bilgi almak için 0542 621 08 88 numaralı telefondan İDEA Klinik ile iletişime geçebilirsiniz. (İstanbul Ankara İzmir Bursa Antalya’da şubeler bulunmaktadır.)

Dt. Büşra İyidiker Bruksizm (Diş Sıkma) Tedavisi ve Ameliyatsız Çene İnceltme İşlemi Hakkında Merak Edilen Soruları Cevaplandırıyor;

Masseter Botox ile Bruksizm Tedavisi ( Ameliyatsız Çene Estetiği)

Bruksizm (diş sıkma) tedavisi cerrahi müdahaleye gerek kalmadan masseter botox uygulaması ile pratik bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Uygulama sayesinde diş sıkmaya bağlı olarak sürekli olarak kasılan ve bu nedenle kalınlaşan kaslarda gevşeme meydana gelmektedir.  Bu sayede hem diş sıkma sorunu, hem diş sıkma sorununa bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrısı gibi şikayetler tedavi edilmekte hem de çene kaslarında ortaya çıkan incelme sayesinde daha estetik bir yüz elde edilmektedir.

Bu özelliği sayesinde masster botox uygulaması ameliyatsız estetik, ameliyatsız çene estetiği ve ameliyatsız yüz inceltme gibi isimlerle de anılmaktadır.

çene inceltme
Masseter Botox Uygualaması

Masseter Botox Uygulaması Ağrılı Bir İşlem Midir?

Uygulama enjeksiyon kadar pratik ve ağrısızdır. Yalnızca bazı hastalarda enjeksiyon sırasında hafif bir yanma hissi olur. Bu da geçicidir. Tedavi sonrasında herhangi bir şikayet yaşanmaz.

Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Tedavinin kaç seans süreceği hastadan hastaya değişim göstermektedir. Bu nedenle seans sayısı belirtilmesi doğru değildir. İlk seanstan sonra enjeksiyonun etkisi 6-8 ay kadar devam etmektedir.

İhtiyaç duyulması halinde ikinci ve üçüncü seanslar planlanmaktadır. Ancak seans sayısı arttıkça seans aralık süresi uzamaktadır. Yani ilk seanstan sonra 2. Seansa 8 ay sonra ihtiyaç duyulurken 3 seans ihtiyacı 12 aydan daha uzun bir süre sonra ortaya çıkabilmektedir.

Denta Lumos Smile Factory ücretsiz muayene imkanından yararlanmak, diş sıkma tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için 05331469862 numaralı hattan iletişime geçebilirsiniz.

Şişli Diş Kliniği Denta Lumos Smile Factory (Dt. Büşra İyidiker)

Lotus Nişantaşı Halaskar Gazi caddesi No:38 d:2 kat :2 Şişli İstanbul (Osman Bey Metro Çıkışı) – 05331469862

Uzm. Dr. Süreyya Ataus Migren Tedavisinde Botox Kullanımı Hakkında Merak Edilenleri Cevaplandırıyor;

Migren her yaştan insanı etkileyen ve gündelik hayatı oldukça zora sokabilen bir sorundur. Bazı hastalarda günlerce süren migren atakları sadece gündelik hayatı değil iş hayatını, eğitim hayatını da olumsuz etkileyerek kişinin hayat kalitesini düşürmektedir.

Kronik Migren Tedavisinde Botox Enjeksiyonu

Genellikle kozmetik amaçla kırışıkların geçirilmesi için uygulanan botox etken maddesi migren tedavisinde şakaklar, alın, ense ve boyun bölgesine uygulanmaktadır.

Tedaviden olumlu sonuç alınması için enjeksiyon işlemi mutlaka bir nöroloji uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde yanlış tedavi uygulaması nedeniyle sonuç alınması mümkün olmayacaktır.

Migren Botoxu Güvenli Midir?

Botox etken maddesi yıllardır güvenle kullanılmaktadır. 2010 yılından beri ise kronik migren tedavisinde kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır. [2] (FDA: Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi)

Botox Enjeksiyonu Migren Ataklarını Nasıl Engeller? Migren Tedavisinde Botox Nasıl Etki Eder?

Migren tedavisinde enjeksiyon sinir sıkışması olan bölgelere uygulanır. Bu sayede sinir sıkışması engellenerek migren tedavi edilmiş olur.

Migren Botoxu Etkisi Ne Kadar Süre Devam Eder?

Migren tedavisinde enjeksiyon işlemi yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Uygulama sonrasında olumlu etkiler 3-10 gün arasında görülmektedir. Yani işlem en geç on gün içerisinde etki ederek migren ataklarını engellemektedir.

Uygulamanın etkisi ise 5-6 ay kadar devam etmekte sonrasında ise azalarak tamamen bitmektedir.

Botox tedavisi kalıcı değildir. 6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Ancak yapılan araştırmalar birkaç seans migren botoxu tedavisinden sonra hastalarda atakların şiddettin azaldığı ve seans arasındaki sürelerin uzaltıldığı görülmüştür. Yani birkaç seans sonrasında 6 ay da bir yerine senede bir kez enjeksiyon yapılması yeterli olabilir. (Süreler kişiden kişiye ve kişilerdeki migren ataklarının şiddetine göre farklılık gösterebilmektedir.)

Migren tedavisi için bu alandan Uzman Dr. Süreyya Ataus ile iletişime geçerek hayat kalitenizi düşüren migren hastalığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Nöroloji Uzmanı Dr. Süreyya Ataus >> 0501 249 12 59 https://www.sureyyaataus.com/

ADRES: Bağdat Caddesi, No:125/9 Kadıköy, İstanbul


[1] Escher, C. M., Paracka, L., Dressler, D., & Kollewe, K. (2017). Botulinum toxin in the management of chronic migraine: clinical evidence and experience. Therapeutic advances in neurological disorders10(2), 127-135.


[2] Nigam, P. K., & Nigam, A. (2010). Botulinum toxin. Indian journal of dermatology55(1), 8.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir