Genital Siğiller Tehlikeli Mi? Kansere Neden Olur Mu?

GENİTAL SİĞİL -KONDİLOM- TEHLİKELİ MİDİR (1)

Bu yazımızda proktoloji yani makat hastalıkları alanında uzman Op. Dr. Atilla Kaya genital siğiller hakkında en sık sorulan soruları sizler için cevaplandıracaktır. Genital siğil nedir, genital siğil neden olur, genital siğiller tedavi edilmezse ne olur, genital siğiller tehlikeli midir gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğiller erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkan bir sorundur. Genital siğillerde dahil olmak üzere tüm siğiller HPV virüsüne bağlı olarak oluşmaktadır. Genital bölgede çıkan siğillere Kondilom, Kondülom ismi verilmektedir. HPV nin bir çok farklı tipi bulunmaktadır. HPV nin tipine göre siğilin yapısal özellikleri ve oluştuğu konum (vücudun neresinde oluştuğu) farklılık göstermektedir.

HPV nin 40 farklı tipi anal ve genital bölge siğilleri ile ilişkilendirilmektedir. Kişinin bu HPV tiplerinden biri ile temas etmesi halinde virüs bulaşır ve siğil oluşabilir. Bu tip virüslerin en sık bulaşma şekli cinsel temastır. Cinsel temas dışında nadire virüslü kişinin eşyalarının kullanılması gibi yollarla da bulaşabilmektedir.

Siğiller Ne Zaman Bulgu Verir?

HPV kuluçka evresi olan bir virüstür. Kuluçka evresinden kasıt virüs temas yolu ile bulaştıktan sonra siğile neden olmadan vücutta canlı olarak bulunmaya devam etmesidir.

Yapılan araştırmalara göre HPV virüsü vücuda bulaştıktan sonra 3 hafta ile 8 ay arasında canlı kalabilmektedir. HPV virüsünün %70 i bulgu vermeden yani asemptomatik olarak vücutta kalır. [1]

Örneğin virüslü kişi ile kurulan cinsel temastan 8 ay sonra siğil oluşumları görülebilmektedir.

Virüsler vücutta canlı ama pasif halde kalır. Zaman içerisinde kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması ile siğil oluşumları ortaya çıkabilmektedir.

Siğiller Nasıl Görünür?

Siğiller karnabahar gibi üst yüzeyi pürüzlü, et benine benzer yapılardır. Aşağıda siğillerin, kondilomların nasıl göründüğünün anlaşılması için görseller paylaşılmıştır.

siğil nasıl anlaşılır
makatta siğil
genital siğil

Kondilom Tanısı Nasıl Konulur?

Kondilom tedavisi anal bölge hastalıkları uzmanları ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.  Siğiller doktorların yapacağı görsel muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak HPV nin tipinin tespit edilmesi için parça alarak inceleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kondilom (Genital ve Anal Siğil) Tedavisi Nasıl Yapılır? HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV virüsünün kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Neden olduğu siğiller (kondilomlar) ise  çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Başarılı bir HPV ve siğil tedavisi için siğillerin tamamının vücuttan temizlenmesi gereklidir. Bunun için tedavi araştırması yaparken iyi araştırılmalı ve bu konuda uzman bir hekim, klinik veya hastane tercih edilmelidir.

Siğiller tamamen temizlenmezse yayılma ve bulaşma gösterebilir. Bu durum hem tedavinin uzamasına hem de kanser riskinin artmasına neden olmaktadır.

HPV ve Kondilom (Siğil) Kansere Neden Olur Mu?

Human Papilloma Virüsünün bazı türleri kansere neden olabilmektedir. Hatta bazı tip HPV lerde kanser riski oldukça yüksektir.

Kanser riskinin anlaşılması için HPV nin tipinin tespit edilmesi önemlidir. Aşağıda yüksek ve düşük riskli HPV tipleri listelenmiştir.[2]

Yüksek riskli (tip 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 gibi)

Düşük riskli (tip 6 ve 11 gibi)

HPV nin bahsedilen tipleri kadınlarda görülen rahim ağzı (servisk) kanserinin en sık karşılaşılan nedenidir. Rahim ağzı kanseri vakılarının yaklaşık %90ı HPV ile ilişkilendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir >> Siğil Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğillerin tedavisi için geliştirilmiş en iyi yöntem RF yöntemidir. RF cihazı yani radyo frekans cihazı radyo dalgalarını yüksek ısıya dönüştüren bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde siğil dokusu ciltten kontrollü bir şekilde buharlaştırılır.

Tedavide tüm siğiller özenle temizlenmelidir. Tedavi sonrasında ise rutin olarak kontroller yapılmalı yeni siğiller tespit edilirse tedavisi yapılmalıdır.

Evde Siğil Tedavisi / Evde Genital Siğil Tedavisi

Piyasada siğil ilacı adı altında asit içerikli ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin içerisinde bulunan asit oldukça zararlıdır. Bu tür ilaçlar vücutta bulunan siğillerin tedavisinde bile sağlıklı dokuların yanarak iz ve kalıcı hasar kalmasına neden olmaktadır.

Anal, genital bölge siğilleri, penisteki siğillerin tedavisinde de aynı şekilde yanık riskine neden olmaktadır. Bu nedenle evde siğil tedavisi için satılan ilaçlardan uzak durulmalı ve tedavi için vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Siğil Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siğil tedavisi için genel cerrahi uzmanlarına gidilmesi önerilir. Kadın hastalar için ise siğiller genital bölgenin iç kısımlarına yayılmışsa kadın doğum doktoruna gidilmesi önerilir.

Siğiller makat içerisinde ve çevresinde ise tercih edilen genel cerrahi uzmanının proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması önerilir.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen siğiller yayılma ve bulaşma riski taşır. Ayrıca tedavisi geciktirilen siğillerin kanserleşme riski de artmaktadır. [3]


[1] Soheili, M., Keyvani, H., Soheili, M., & Nasseri, S. (2021). Human papilloma virus: A review study of epidemiology, carcinogenesis, diagnostic methods, and treatment of all HPV-related cancers. Medical Journal of the Islamic Republic of Iran35, 65.

[2] Al Aboud, A. M., & Nigam, P. K. (2017). Wart.

[3] Cutts, F. T., Franceschi, S., Goldie, S., Castellsague, X. D., De Sanjose, S., Garnett, G., … & Markowitz, L. (2007). Human papillomavirus and HPV vaccines: a review. Bulletin of the World Health Organization85, 719-726.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir