Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?

bebeklerde pisik nasil gecer

Pişik yalnızca bebeklerde değil yetişkin ve yaşlılarda da görülebilen bir sorundur. Tıbbi olarak amonyak dermatiti olarak bilinir. Pişiğin oluşmasında candida albicans yani bir tür mantar enfeksiyonu etkilidir. Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisi ile daha sık görülmektedir. Rahatsız edici bir durum olmasına rağmen uygun yöntemlerle tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Pişik Neden Olur?

Cildimizin dış kısmında ince bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakasının görevi cildimizi dış etkenlerden korumaktır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu tabakanın zarar görmesi ve tahriş olması pişik oluşmasına neden olmaktadır.

Pişik oluşmasına neden olan başlıca durumlar şunlardır;

 • Aşırı terlemek
 • Nemli bir ortamda bulunmak
 • Sürtünme ( bebeklerde bez kullanımı en sık görülen pişik nedenlerinden birisidir.)
 • Antibiyotik kullanımı sonrasında bağırsak florasının bozulmasına bağlı olarak ishal ve pişik problemleri görülmektedir.
Pişik Nasıl Geçer

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bez kullanan bebeklerde en sık görülen sorunlardan birisi de pişik sorunudur. Bebeklerde görülen pişik sorununun başlıca nedenleri Şunlardır;

 • Bezin kalitesiz olması,
 • Bebeğin cildinin hassas olması,
 • Bezin sık sık değiştirilmemesi,
 • Islak mendil kullanımı,
 • Bebeğin yediği besinlere reaksiyon göstermesidir.
 • Bebeklerde bez sık sık değiştirilmez ise idrarın cilde uzun süre değmesine bağlı olarak idrar içindeki üre amonyağa dönüşerek ciltte pişik oluşmasına neden olmaktadır,
 • İdrar yolları iltihabı ve ishal gibi durumlar,
 • Yenilen besinlere karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar,
 • Dar ve sıkı kıyafetlerin tercih edilmesidir.

Antibiyotik Kullandıktan Sonra Neden Pişik Olur?

Anbiyotik tedavi edici etkisinin yanı sıra maalesef ki bazı yan etkilere de neden olmaktadır. Anbiyotikler zararlı bakterileri yok ederken bazen iyi bakterileri de yok eder. Bu durum bağırsak florasına zarar vermektedir. Özellikle bebeklerde ishale neden olmaktadır. Antibiyotik dışkının yapısını bozar ve bu dışkı pişik oluşmasına neden olur. Özellikle bebeklerde ileri dereceli pişiklere neden olabilmektedir.

Antibiyotik Kaynaklı Pişikler Nasıl Geçer?

Antibiyotik kullanırken bağırsak florasının bozulmaması için mutlaka probiyotik ve ya probiyotik içerikli besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Kefir ve ev yoğurdu doğal ve kuvvetli probiyotik kaynaklarıdır. Özellikle bebeklerde yapay ürünler yerine doğal yoğurt ve kefirin tercih edilmesi daha etkilidir.

Böylece hem bağırsak sağlığı korunur hem de pişik oluşması engellenir. Buna rağmen pişik oluşumu görülürse de yazının devamında pişik tedavisi için paylaşılacak olan öneriler uygulanabilir.

Pişik Vücudun Nerelerinde Görülür?

Bebeklerde pişik bez kullanımına bağlı olarak en sık popo ve bacak arasında görülmektedir. Bunun dışında sürtünmenin olduğu koltuk altı gibi cildin katlanma bölgelerinde görülebilmektedir. Aşırı kilolu olan bireylerde ise göbek, göğüs altı gibi bölgelerde de pişik sorunu görülebilmektedir.

Koltuk altı, bacak arası, aşırı kilolu insanlarda göğüslerin altı gibi alanlarda nemli ve sıcak havalarda pişik oluşma riski artmaktadır.

Pişik Belirtileri Nelerdir?

Ciltte ortaya çıkan kırmızı, kabarık döküntüler pişik habercisidir. Pişik yanma ve batmaya neden olarak rahatsızlık vermektedir. Ayrıca su değmesi ya da sürtünme olması durumunda da acımaktadır.

Pişik Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

Pişikten korunmak için en önemli husus cildin kuru ve temiz tutulmasıdır. Bebeklerde oluşan pişiğin önlenmesi için bez seçimi çok önemlidir. Emici özellikte ve yumuşak dokulu bebek bezleri pişik oluşma riskini azaltmaktadır. Ayrıca bez sık değiştirilmeli ve idrarın bebeğin tenine uzun süre temas etmesi engellenmelidir.

Ek olarak başta bebekler olmak üzere kimyasal içerikli ıslak mendillerin kullanılması da pişik oluşmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Pişik oluşumunun engellenmesi için kimyasal içerikli ıslak mendiller yerine temizliğin su, sabun ve pamukla yapılması önerilmektedir.

Besin kaynaklı ortaya çıkan pişiklerde de hangi besine karşı alerji olduğu tespit edilerek o besin veya besinlerin tüketimi sınırlandırılarak önlem alınabilir.

Pişik Nasıl Geçer?

Pişiğin geçmesi için pişik kremleri ya da doğal içerikli yağlar kullanılabilir. Kullanılacak pişik kremlerinin doğal ve bitkisel içerikli olması bebeklerde kullanımında yan etki görülmemesi açısından önemlidir.

Pişik tedavisinde eski zamanlarda sıklıkla pudra tercih edilirdi. Ancak yapısından dolayı topaklanma yapması ve içeriğinde iyileşme sağlayan maddeler bulunmaması nedeniyle çok önerilmemektedir.

Krem kullanımı dışında özellikle pişik döneminde kesinlikle ıslak mendil kullanılmamalı. Temizlik saf su ile yapılmalı ve bölge kuru tutulmalıdır.

En İyi Pişik Kremleri ve Pişik Kremi Fiyatları

Piyasada bir sürü pişik kremi bulunmaktadır. Söz konusu bebekler ve onların narin cildi olunca da annelerin aklına en iyi pişik kremleri hangisidir sorusu gelmektedir.

Bu yazımızda piyasada bulunan pişik kremleri, içerikleri ve fiyatları karşılaştırılacaktır.

Bepanthol Pişik Kremi

Pişik kremi denilince ilk akla gelen ve kullanıcıları tarafından olumlu yorumlar alınan ürün bepanthol pişik kremidir. İçeriğinde bulunanProvitamin B5 sayesinde hem ciltte doğal bariyer oluşturuyor hem de cildi nemlendirerek elastikiyetini sağlıyor.

Yapışkan olmayan yapısı sayesinde rahatsızlığa neden olmaz. Parfüm, koruyucu, renklendirici içermememesi sayesinde yeni doğan bebeklerde bile güvenle kullanılabilmektedir.

Bepanthol Pişik Kreminin 2021 yılı güncel fiyatı 18-20 tl arasında değişmektedir.

Mustela Pişik Kremi

Bebek ürünleri denilince ilk akla gelen markalardan birisi de musteladır. Ürünleri birçok anne tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır. %98 oranında doğal içeriklidir. Parfüm, parafen gibi zararlı maddeleri içermez. Hem pişiğin tedavisinde hem de pişik oluşmasını engellenmesi için tercih edilmektedir. Anneler tarafında sıklıkla tercih edilmektedir.

Mustela 50 ML Pişik Kremi 2021 yılı güncel fiyatı 30 TL dir.

Sebamed pişik kremi

Sebamed krem cildin gözeneklerini tıkamadan pişiğin iyileşmesini ve önlenmesini sağlayan bir ürün olarak kullanılmaktadır. Dermatolojik ve klinik olarak test edilmiştir. Bu sayede bebeklerde güvenle kullanılabilmektedir.

Sebamed 50 ML Pişik Kremi 2021 yılı güncel fiyatı 40 TL dir.

Pruzon Pomad Pişik Kremi

Pruzon pomad bitkisel ve doğal özlerden oluşmuş bir üründür. Diğer kremlere göre farklı bir renge sahiptir. Fondotön renginde bir üründür. Orjinalinde kaşıntı kremi olarak piyasaya sürülmüştür. Ancak içerisinde bulunan güçlü bitkisel özlerin cildi besleyici özelliği sayesinde pişik tedavisinde de güvenle kullanılmaktadır.

Bebeklerde ve yaşlılarda hem pişik tedavisinde hem de tüm kaşıntı sorunlarında kullanılması önerilmektedir.

Pruzon pomad 40 gr  2021 güncel fiyatı 36 TL dir.

Hametol pişik kremi

Provitamin B5 içerikli bir üründür. İçeriğinde Koruyucu madde, parfüm, renklendirici, paraben ve antiseptik madde bulunmamaktadır. Hem pişik önleyici hem de koruyucu ürün olarak tercih edilmektedir.

Hametol 50 ML Pişik Kremi 2021 yılı güncel fiyatı 25 TL dir.

Sudocrem Pişik Kremi

Hem anneler tarafından sıklıkla tercih edilen hem de içeriği sayesinde cilt bakımı için sıklıkla tercih edilen bir üründür sudo krem. Pişik tedavisinde ve önlenmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Bebeğin cildine bir katman oluşturacak şekilde sürülür. Bu sayede hem pişik oluşmasını engeller, hem de oluşan pişiğin hava ile temasını keserek iyileşmesini sağlar.

Travazol Pişik Kremi

Travazol aslında bir mantar kremidir. Pişikte mantar kaynaklı bir krem olmasından dolayı doktorlar tarafından pişik tedavisinde reçete edilmektedir. Travozal bahsedilen diğer ürünler gibi koruyucu ürün olarak kesinlikle kullanılmaz. İlaç niteliğinde bir üründür. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

Travazol kremin 2021 yılı güncel satış fiyatı 24.70 tl dir.

Uni Baby Pişik Kremi

Uni baby bebek ürünleri markasıdır. Hem pişik kremi hem de ıslak mendilleri anneler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uni Baby pişik kremi hem hipoalerjenik hem de bitkisel özlerden oluşan bir üründür. Hem pişik tedavisinde hem de koruyucu ürün olarak kullanılabilmektedir.

Uni baby kremin 2021 yılı güncel satış fiyatı 20.00 tl dir.

Bitkisel Pişik Tedavisi Önerileri

Her ne kadar bebekler için çok güzel ve doğal içerikli ürünler bulunsa da bazı anneler tamamen doğal yolları tercih etmek ister. Bazı doğal yağlarla pişik başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde Bitkisel Pişik Tedavisi

Pişik tedavisinde en sık tercih edilen 2 doğal yağ kantaron yağı ve zeytinyağıdır.

Kantaron yağı yara iyileştirici etkisi bulunan bir yağdır. Ameliyatlardan sonra doktorlar tarafından bile önerilmektedir. Tamamen doğal olması sayesinde hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Bu sayede en hassas bebek cildinde bile güvenle kullanılmaktadır. Yara iyileştirici etkisi sayesinde pişiği hızla tedavi etmektedir.

Aynı şekilde zeytinyağı da pişik tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Zeytinyağı cilde bir bariyer oluşturur. Böylece pişiğin hava ile bağlantısı kesilerek hızla iyileşmesi sağlanır.

Pişik Neden Olur? Nasıl Geçer?” yazısında 4 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir